Akhisar’da çıkan yangın kısmen kontrol altına alınırken evleri yanan köylüler, bir yandan üzerlerindeki şoku atmaya çalıştı diğer yandan da gözyaşlarıyla yaşadıkları dehşet dolu anları anlattı.

https://www.ensonhaber.com/gundem/Manisa

Türkiye, orman yangınlarıyla mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.

Öte yandan Manisa’nın Akhisar ilçesinde dün 17.30 sıralarında yangın çıktı.

Yangına 10 helikopter, 8 uçak, 40 arazöz, 8 dozer, 15 su tankeri, 1 jandarma komando timi, 4 TOMA, 9 asayiş timi, 2 trafik timi ile müdahale edilirken akşam saatlerinde gece görüşlü helikopterlerle ve karadan çalışma yapıldı.

Alevler kısmen kontrol altında

Sabah saatlerine kadar devam eden çalışmalar sonrası yangın, kısmen kontrol altına alındı.

Yangında görev yapan hava unsurları başka bölgelere gönderilirken bir mahalle kül olmaktan rüzgarın yön değiştirmesiyle kurtuldu.

Ayrıca yangın nedeniyle Seğirdim Mahallesi’nde 20 hane boşaltılırken yaklaşık 40 kişi bölgeden tahliye edildi. 200 küçükbaş ve 85 büyükbaş hayvan güvenli bölgeye alındı.

Manisa’daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar


Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #1

Evleri görenler gözyaşlarını tutamadı

Tehlikenin geçmesi sonrası vatandaşlar evlerine dönmeye başlarken gördükleri manzara karşısında şoka uğradı.

Bazı evlerin yanarak tamamen kullanılmaz hale geldiği Seğirdim Mahallesi’nde evlerini gören vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

“Yangının evime gelmesi yarım saat sürmedi”

Yangında evi yanan 51 yaşındaki Günay Akın, “Çamlardan doğru köye doğru geldi. Saat 17.00 sıralarıydı. Yarım saat sürmedi yangının evime gelmesi. Korktuk alevlerden hayvanlarımızı kurtardık başka bir şey kurtaramadık.” dedi.

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #2

“Burada anılarımız var, hüngür hüngür ağladık”

Yangın sonrası köylerine döndüklerinde yaşadıkları duygu dolu anları anlatan İbrahim Akın, “Yangın başladığında uzaktı. İki dağ ötesinde yarım saat sürmedi buraya ulaşması. Yangını görünce hayvanlarımızı sardık arabalara ve uzaklaştık buradan. İki-üç dakika farkla kurtardık. Çok kısa sürede buraya ulaştı. 45 dakika sürdü köyle ulaşması. Burada anılarımız var.

Çocukluğumuzdan beri dedemizden kalma, amcamız kalıyordu. Üzgünüz. Hüngür hüngür ağladık. Üzülmenin de çaresi yok. Ağladığımızla kalıyoruz. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Onların da üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #3

“İnsanlar mahşeri burada yaşadı”

Akhisar’da yaşayan ancak hafta sonları ve aile bireylerini ziyaret için köye geldiklerini ve dün de annelerini ziyaret ettikleri sırada yangınla karşılaştıklarını aktaran Aynur Akdağ, “Çok korktuk. Burada dehşeti gördük. Seğirdim tarafından Akhisar’a ulaştık. Annemlerdeydik. Bir baktık dumanı gördük yarım saat sürmedi yangının buraya gelmesi. İnsanlar mahşeri burada yaşadı.” dedi.

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #4

Yaşadığı şoku atlatamayıp hüngür hüngür ağladı

Yaşadığı şoku üzerinden atamayan İbrahim Akdağ ise gözyaşları içinde şunları söyledi:

“Yangının şokunu atlatamadım. Yapanlar kahrolsun. Saat 17-00 sıralarında arkadaşlarımla çay içiyorduk karşıki dağda duman gördük. Yarım saat sürmedi buraya gelmesi. Komutan geldi. Köyü boşaltın dedi. Hayvanları başka köye götürdük. Böbrek hastasıyım komutan hastaneye götürelim dedi gitmedim. Haplarımı aldım. Oğlum geldi İzmir’den, onunla Akhisar’a gittik. Sabaha kadar hiç uyumadım. Hala şokunu yaşıyorum.”

Tespit çalışmaları yapılacak

İHA’nın haberine göre; bölgede ekiplerin soğutma çalışmaları devam ederken ne kadarlık bir alanın yandığı AFAD ekiplerinin çalışmalarının sonunda tespit edilecek.

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #5

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #6

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #7

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #8

Manisa daki orman yangını dehşetini gözyaşlarıyla anlattılar #9

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *