Irak makamlarının iddialarına Ankara’dan yanıt gecikmedi. Bakan Çavuşoğlu, “PKK’nın Irak’taki propagandası, Suriye’nin kuzeyinde operasyon başlatmak üzere olduğumuz dönemde geliyor” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Duhok açıklaması: TSK'nın sivillere saldırısı yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Duhok’ta hayatını kaybedenlerin ve yaralananların olduğu saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Iraklı yetkilileri, terör örgütü PKK unsurlarının propagandasına karşı uyardı.

Ankara’dan yanıt gecikmedi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), saldırı konusunda Türkiye’yi suçlayıcı ifadelere imza attı.

Bunun üzerine Çavuşoğlu, “TSK’dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır.” dedi.

“Türkiye yalnızca PKK’yı hedef alıyor”

Irak makamlarının iddialarına yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin asla sivilleri hedef almadığını, yalnızca terör örgütü PKK’yı hedef aldığını vurguladı.

TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü her zaman desteklediğini yineledi.

Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Duhok açıklaması: TSK’nın sivillere saldırısı yok VİDEO

“Iraklı yetkililer terör gruplarının tuzağına düşmemeli”

“Türkiye, terörle mücadeleye uluslararası hukuk çerçevesinde devam ediyor.” diyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“PKK’nın Irak’taki propagandası, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir operasyon başlatmak üzere olduğu bir dönemde geliyor, Iraklı yetkililer terör gruplarının tuzağına düşmemeli.

“Türkiye’nin sivillere yönelik saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir”

Bir kere daha vefat eden 9 kardeşimiz için Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara şifa diliyoruz, ihtiyaç olursa yaralıları Türkiye’ye getirebileceğimizi de söyledik. Tabii bu saldırıyla ilgili Türkiye’yi suçlayıcı, karalayıcı haberler de çıktı. Yaptığımız açıklamada da net bir şekilde de bunu yalanladık. Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir.

“Sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmadı”

Uluslararası hukuka uygun bir şekilde biz terörle mücadelemizi sürdürüyoruz ve dün bu haberler gelir gelmez tabii ilgili kurumlarımızda de hemen istişareler yaptık, bilgi paylaşımları yaptık ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırı olmamıştır. Bizim her zaman hedefimiz PKK ya da Suriye’de YPG/PYD terör örgütleri olmuştur.”

Mevlüt Çavuşoğlu ndan Duhok açıklaması: TSK nın sivillere saldırısı yok #1

“Türkiye’ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil”

Türkiye’nin Irak’ın değişik bölgelerinde bugüne kadar terör örgütü PKK’yla mücadele ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamları ile iş birliği yapabileceğimizi açıkladık.

Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye’ye yönelik gerek yetkili gerek yetkisiz yapılan açıklamaları reddediyoruz. Türkiye bir taraftan aydınlatılması için iş birliği yapacağım derken, Türkiye’ye yönelik bu tür açıklamalar doğru değil.” değerlendirmesinde bulundu.

“Irak makamları, gerekli güvenlik tedbirlerini aldı”

Çavuşoğlu, Türkiye-Irak ilişkilerinin iyiye gittiği, terörle mücadelenin başarılı olduğu bir dönemde böyle bir olayın manidar olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne protestocuların girdiğine ilişkin iddianın doğru olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Büyükelçiliğimize herhangi bir girme söz konusu değil. Irak makamları, gerekli güvenlik tedbirlerini de her yerde aldılar. Onlara da teşekkür ediyoruz. Bazı vize ofislerimizin önünde bir grup hadsiz, asılı bayrağımızı yaktı.

“Büyükelçiliğimizde bayrağı yarıya indirdik”

Onun dışında eski büyükelçiliğimizin önünde bir gösteri oldu, daha sonra dağıldılar. Büyükelçiliğimize herhangi bir girme teşebbüsü de olmadı. Irak’ta bugün bir günlük yas ilan edildi, büyükelçiliğimizde bayrağı yarıya indirdik, Irak’taki yasa biz de tüm misyonlarımızla katılmış olduk.” dedi.

“Kimseden icazet almadık”

AA’nın aktardığına göre, Suriye’ye yönelik askeri harekat hazırlıklarına da değinen Mevlüt Çavuşoğlu, “Elimiz kolumuz bağlı kalamayız. Bugüne kadar yaptığımız harekatlarda kimseden icazet almadık doğrusu. Almayız da.” diye konuştu.

ABD’nin F-16 şartına tepki

ABD’nin F-16 satışında olası Yunanistan şartı da Dışişleri Bakanı’nın gündemindeydi.

Çavuşoğlu, “Bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir yönteme evet dememiz mümkün değil.” dedi.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *